skip navigation

ODAC Releases 2016-17 All-Academic Team

ODAC Releases 2016-17 All-Academic Team

2016-17 ODAC All-Academic Team

FOREST, Va. -
 Old Dominion Athletic Conference student-athletes set a record for the eighth straight season as 1,974 honorees comprise the 2016-17 ODAC All-Academic Team.

Representatives from each of the conference's 17 member institutions- 14 full-time and three associates- pushed the squad's total over 1,000 for the 11th consecutive year.


Eligibility for the ODAC All-Academic Team is open to any student-athlete that competes in a conference-sponsored sport, regardless of academic class. He or she must achieve at least a 3.25 grade point average for the year to be considered for an ODAC All-Academic Award.

Washington and Lee University placed the most student-athletes on the list with 339 individuals garnering recognition. In total, nine ODAC-member schools eclipsed 100 honorees. Joining W&L in that group are Shenandoah University (220), Randolph-Macon College (189), Bridgewater College (184), Lynchburg College (176), Roanoke College (148), Guilford College (130), Emory & Henry College (122), and Virginia Wesleyan University (116).


For more information, visit the ODAC's home on the Internet at www.odaconline.com.  Don't forget to become a fan of the ODAC on Facebook and follow @odacathletics on Twitter.

2016-17 Bridgewater ODAC All-Academic Honorees
Courtney Adams - Indoor/Outdoor Track & Field
Austin Aguilar - Lacrosse
Leonardo Alcantara - Soccer
Courtney Anderson - Equestrian
Calista Ariel - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Ocean Armstrong - Golf
Warren Atkins - Baseball
Adam Bailey - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Jesse Bartley - Golf
Stephanie Barton - Tennis
Scarlett Bavin - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Amelia Bayer - Equestrian
Timothy Bedell - Soccer
Jessica Bergan - Soccer
Kenner Berry - Baseball
Bailey Bingham - Soccer
Stephen Bishop - Soccer
Erica Blubaugh - Lacrosse
M'Kala Blue - Indoor/Outdoor Track & Field
Quentin Boric - Soccer
Sydney Bright - Swimming
Paul Brown - Basketball
Brandon Bryant - Soccer
Delaney Burgett - Swimming
Victoria Callahan - Field Hockey
Carolyn Campbell - Softball
Joseph Caron - Football
Stephanie Carroll - Softball
Jesse Case - Basketball
Whitney Cash - Tennis
Amber Celen - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Madison Clement - Field Hockey
Felicia Clements - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Allison Coburn - Basketball, Volleyball
Allison Combs - Indoor/Outdoor Track & Field
Lisa Cook - Golf
Mark Corella - Golf
Helen Counts - Basketball
Casey Crawford - Baseball
James Creed - Baseball
Joshua Cretaro - Football
Emma Daw - Swimming
Jarrod Denham - Football
Keonte Dennis - Basketball
Hunter Dotson - Basketball
Katelyn Dugan - Equestrian
Kyle Edwards - Football
Alex Eichenmuller - Equestrian
Hannah Engle - Equestrian
Meagan Escobar - Equestrian
Bridget Fabiani - Soccer
Michael Fairley - Lacrosse
Elizabeth Frey - Volleyball
Casey Gaffney - Field Hockey, Golf
KeriAnne Gallagher - Indoor/Outdoor Track & Field, Cross Country
Sonet Gandhi - Tennis
Rachel Gaston - Volleyball
Connor Gately - Football
Trey Gibson - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Autumn Gill - Indoor/Outdoor Track & Field, Cross Country
Laurel Glover - Swimming
Victoria Gontarz - Softball
Dominique Gray - Football
Mason Greene - Football
Laura Gretz - Field Hockey
Madison Grim - Soccer, Indoor/Outdoor Track & Field
Rachel Gruber - Lacrosse
Michael Gruver - Golf
Mikalia Guard - Softball
Jenna Hamra - Volleyball
David Hardesty - Football
Phoebe Hart - Lacrosse, Swimming
Maryellen Hauver - Indoor/Outdoor Track & Field, Cross Country
Dustin Heard - Soccer
Jacob Heaton - Football
Olivia Heeb-Wade - Swimming
Megan Heffernan - Equestrian
Connor Henderson - Soccer
Cameron Henken - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Christina Herbert - Golf
Kelley Hilliker - Swimming
William Hoffman - Football
Georgia Howard - Field Hockey
John Howerton - Football
Nicole Hylton - Equestrian
Samuel Imeson - Baseball
Nicolas Jauregui - Football, Indoor/Outdoor Track & Field
Michaela Jeuick - Equestrian
Brett Jones - Baseball
Kyle Jones - Baseball
Kenneth Jones - Indoor/Outdoor Track & Field, Cross Country
Muhammad Khan - Football
Ryan Kirtner - Softball
Whitney Kiser - Tennis
Holly Knupp - Tennis
Bailey Kratz - Soccer
Jessica Lam - Basketball
Joshua Lasam - Baseball
Jamiah Lewis - Tennis
Scott Long - Indoor/Outdoor Track & Field, Cross Country
Bailey Long - Volleyball
Brooke Louden - Softball
Connor Maguder - Indoor/Outdoor Track & Field, Cross Country
Magdalene Mann - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Blake Mann - Lacrosse
Grayson Mathews - Soccer
Emily Matisons - Field Hockey
Brendon Maturey - Football
Ian Mayes - Baseball
Taylor McNeely - Volleyball
Sydney McTigue - Volleyball
Carson Mead - Volleyball
Katherine Merhout - Softball
Kevin Metzger - Lacrosse
Abigail Mills - Volleyball
Briana Moore - Basketball
Christopher Moore - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Meghan Morris - Golf
Jacob Moyer - Football
Eric Mudd - Lacrosse
Dwyer Neal - Lacrosse
Hannah Nyquist - Softball
Anna O'Hara - Lacrosse
Kayla O'Sullivan - Lacrosse
Matthew Pagano - Soccer
Claire Palermo-Re - Lacrosse
Jeremy Pannebaker - Golf
Mackenzie Parcell - Lacrosse
Kelly Patterson - Soccer
Alyssa Pearson - Soccer
Alexander Phillips - Lacrosse
Bryson Plunkett - Football
Hunter Potts - Football
Shannon Quinn - Tennis
Keri Rager - Soccer
Noah Ranck - Football
Jose Rodriguez - Soccer
Shannon Rogers - Lacrosse
Omar Rosario-Alvarado - Football
Alexandra Rose - Field Hockey
Anthony Rossi - Football
Justin Schoonover - Football
Jessica Scoggin - Equestrian
Rebecca Scoggin - Equestrian
Katelyn Senger - Indoor/Outdoor Track & Field
Lacey Shifflett - Softball
Caroline Shipe - Equestrian
Dakoda Shrader - Football
Marisa Sims - Field Hockey
Samuel Smith - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Leanne Smithers - Tennis
Wayne Spiegel - Soccer
Rebecca Sprow - Equestrian
Shannon Strosser - Field Hockey
Carleigh Studtmann - Volleyball
Anne Sullivan - Lacrosse
Hayley Talbott - Soccer
Jacob Talley - Baseball
Essex Thompson - Basketball
Morgan Todd - Soccer
Hannah Trala - Softball
Jason Trott - Football
Emily Unger - Equestrian
James Utz - Football
Samantha Van Winter - Equestrian
Benjamin Vayer - Lacrosse
Jenna Walmer - Swimming
Elizabeth Washington - Field Hockey
Laurin Watts - Equestrian
Max Weidman - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Isabella Weigel - Soccer
Bridget Wells - Field Hockey
Hewett Wells - Lacrosse
Danielle Werner - Indoor/Outdoor Track & Field
Mariah Wharton - Softball
Katherine Wight - Soccer
Alexandria Willard - Equestrian
Justen Williams - Football
Victoria Wilson - Volleyball
Joshua Wilt - Cross Country, Indoor/Outdoor Track & Field
Zellie Wothers - Equestrian
Joshua Yagel - Football
Andrea Yates - Tennis
Rachel Zarin - Tennis