Swimming

 
Recap | Box Score

Licensed to Washington & Lee University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/12/2013 04:03 PM
                      W&L vs Bridgewater 2013 - 1/12/2013                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washington & Lee University (M-VA  'A'                 NT    4:12.56   11  
     1) Foster, Stephanie L 18          2) Schaffer, Sarah E 19           
     3) Hamp, Caroline F 19             4) Brassfield, Izzy R 21          
  2 Washington & Lee University (M-VA  'B'                 NT    4:26.29    4  
     1) Duncan, Grace V 18              2) Gabe, Mary L 20                
     3) Murphy, Meredith P 18           4) Hendrix, Erin S 18             
  3 Washington & Lee University (M-VA  'C'                 NT    4:28.76    2  
     1) Swabb, Emma M 18                2) Hendrix, Logan Y 18            
     3) Rolfe, Delaney O 21             4) Krasnov, Stephanie L 21        
  4 Bridgewater College Women-VA  'A'                 4:16.09    4:29.00  
     1) Smith, Macey 19                 2) Zeiler, Jeni N 21              
     3) Townsend, Emily 18              4) Gallagher, Annalee M 19        
  5 Bridgewater College Women-VA  'B'                      NT    5:11.02  
     1) Arnold, Sammie 19               2) Thomas, Jessica 19             
     3) Harbour, Gabby 18               4) Jones, Amy 18                  
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Colleen E          20 W&L (M)-VA                NT   11:27.00    9  
  2 Gay, Sydney R             19 W&L (M)-VA                NT   11:34.62    4  
  3 Gilbert, Lindsey A        18 W&L (M)-VA                NT   11:36.90    3  
  4 Dillon, Danielle V        21 BC-VA               11:42.78   12:26.70    2  
  5 Hawkins, Josie            18 BC-VA                     NT   13:13.80    1  
  6 Waller, Elizabeth A       21 BC-VA               13:38.19   14:05.74  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kasoff, Lauren I          20 W&L (M)-VA                NT    2:01.65    9  
  2 Duncan, Grace V           18 W&L (M)-VA                NT    2:05.09    4  
  3 Platt, Lizz K             19 W&L (M)-VA                NT    2:05.93    3  
  4 Caron, Michelle E         20 BC-VA                     NT    2:16.60    2  
  5 Hess, Kelsey F            20 BC-VA                2:16.49    2:17.20    1  
 -- Ross, Kelly M             21 W&L (M)-VA                NT   X2:07.65  
 -- Lawrence, Rebecca H       20 W&L (M)-VA                NT   X2:08.23  
 -- Feeser, Kate R            18 W&L (M)-VA                NT   X2:10.25  
 -- Pugh, Ashleigh A          19 BC-VA                2:16.39   X2:23.28  
 -- Arnold, Sammie            19 BC-VA                     NT   X2:24.28  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Billy D            18 W&L (M)-VA                NT    1:48.38    9  
  2 Marsh, Wayde Z            21 W&L (M)-VA                NT    1:49.82    4  
  3 Flint, Chase P            20 W&L (M)-VA                NT    1:50.00    3  
  4 Hesser, Matthew T         21 W&L (M)-VA                NT    1:50.05    2  
  5 Cram, Alex I              20 W&L (M)-VA                NT    1:52.45    1  
  6 Kiser, Matt R             18 W&L (M)-VA                NT    1:57.32  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brassfield, Izzy R        21 W&L (M)-VA                NT      25.83    9  
  2 Crowther, Carrie E        20 BC-VA                  25.38      25.88    4  
  3 Hardy, Meredith E         20 W&L (M)-VA                NT      26.19    3  
  4 Adams-Heard, Rachel J     19 W&L (M)-VA                NT      27.05    2  
  5 Lutz, Jennifer A          20 BC-VA                  27.34      27.87    1  
 -- Krasnov, Stephanie L      21 W&L (M)-VA                NT     X27.59  
 -- Hendrix, Erin S           18 W&L (M)-VA                NT     X27.75  
 -- Hendrix, Logan Y          18 W&L (M)-VA                NT     X28.37  
 -- Thomas, Jessica           19 BC-VA                  27.93     X28.88  
 -- Jones, Amy                18 BC-VA                  28.45     X30.97  
 -- Lockner, Allysha M        21 BC-VA                  32.00     X33.02  
 -- Buettner, Amy             18 BC-VA                  35.93     X37.39  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sykes, Rick D             21 W&L (M)-VA                NT      20.72    9  
  2 Sigmon, Wesley W          18 W&L (M)-VA                NT      22.88    4  
  3 Knuth, Robert W           20 W&L (M)-VA                NT      23.15    3  
  4 Pritchard, Harris H       18 W&L (M)-VA                NT      23.38    2  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Meredith P        18 W&L (M)-VA                NT    2:20.89    9  
  2 Hamp, Caroline F          19 W&L (M)-VA                NT    2:21.27    4  
  3 Foster, Stephanie L       18 W&L (M)-VA                NT    2:21.43    3  
  4 Stewart, Allie            18 BC-VA                2:24.72    2:30.44    2  
  5 Zeiler, Jeni N            21 BC-VA                2:26.30    2:33.05    1  
 -- Gabe, Mary L              20 W&L (M)-VA                NT   X2:24.37  
 -- Mensch, Rachel E          21 W&L (M)-VA                NT   X2:26.53  
 -- Ross, Brittany M          21 W&L (M)-VA                NT   X2:27.63  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehrs, Tyler G            21 W&L (M)-VA                NT    1:59.03    9  
  2 Haley, Brennan P          18 W&L (M)-VA                NT    2:04.23    4  
  3 Fox, Alex W               18 W&L (M)-VA                NT    2:10.23    3  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Shannon N          20 BC-VA                1:02.75    1:04.03    9  
  2 Swabb, Emma M             18 W&L (M)-VA                NT    1:04.56    4  
  3 Krasnov, Stephanie L      21 W&L (M)-VA                NT    1:06.14    3  
  4 Adams-Heard, Rachel J     19 W&L (M)-VA                NT    1:06.50    2  
  5 Harbour, Gabby            18 BC-VA                1:11.67    1:10.97    1  
  6 Gallagher, Annalee M      19 BC-VA                1:06.16    1:12.80  
 -- Mensch, Rachel E          21 W&L (M)-VA                NT   X1:05.95  
 -- Hendrix, Erin S           18 W&L (M)-VA                NT   X1:06.39  
 -- D'Innocenzo, Katie A      21 W&L (M)-VA                NT   X1:12.52  
 -- Pugh, Ashleigh A          19 BC-VA                1:11.15   X1:15.21  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ireland, David R          20 W&L (M)-VA                NT      54.01    9  
  2 Haley, Brennan P          18 W&L (M)-VA                NT      54.26    4  
  3 Shuman, Eric M            20 W&L (M)-VA                NT      55.39    3  
  4 Marciano, Giovanni A      20 W&L (M)-VA                NT      56.86    2  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crowther, Carrie E        20 BC-VA                  56.26      55.98    9  
  2 Rolfe, Delaney O          21 W&L (M)-VA                NT      56.31    4  
  3 Schaffer, Sarah E         19 W&L (M)-VA                NT      57.00    3  
  4 Lawrence, Rebecca H       20 W&L (M)-VA                NT      59.32    2  
  5 Dillon, Danielle V        21 BC-VA                  59.83    1:01.44    1  
  6 Lutz, Jennifer A          20 BC-VA                  59.85    1:02.78  
 -- Hendrix, Logan Y          18 W&L (M)-VA                NT   X1:00.80  
 -- Hawkins, Josie            18 BC-VA                1:05.40   X1:05.83  
 -- Jones, Amy                18 BC-VA                1:05.05   X1:09.86  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sykes, Rick D             21 W&L (M)-VA                NT      46.98    9  
  2 Gehrs, Tyler G            21 W&L (M)-VA                NT      47.53    4  
  3 Fries, Billy D            18 W&L (M)-VA                NT      50.88    3  
  4 Pritchard, Harris H       18 W&L (M)-VA                NT      51.09    2  
  5 Kiser, Matt R             18 W&L (M)-VA                NT      51.30    1  
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kasoff, Lauren I          20 W&L (M)-VA                NT    1:03.37    9  
  2 Hamp, Caroline F          19 W&L (M)-VA                NT    1:04.31    4  
  3 Platt, Lizz K             19 W&L (M)-VA                NT    1:06.63    3  
  4 Murphy, Meredith P        18 W&L (M)-VA                NT    1:07.02    2  
  5 Myers, Shannon N          20 BC-VA                1:04.09    1:07.29    1  
  6 Smith, Macey              19 BC-VA                1:06.75    1:07.52  
  7 Stewart, Allie            18 BC-VA                     NT    1:17.19  
 -- Arnold, Sammie            19 BC-VA                1:11.65   X1:13.73  
 -- Waller, Elizabeth A       21 BC-VA                1:19.15   X1:26.05  
 -- Buettner, Amy             18 BC-VA                1:35.47   X1:38.05  
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Wayde Z            21 W&L (M)-VA                NT      53.86    9  
  2 Sigmon, Wesley W          18 W&L (M)-VA                NT      56.87    4  
  3 Knuth, Robert W           20 W&L (M)-VA                NT      58.64    3  
  4 Ericson, William C        22 W&L (M)-VA                NT      59.50    2  
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Michelle E         20 BC-VA                5:33.94    5:57.12    9  
  2 Harbour, Gabby            18 BC-VA                5:53.70    5:57.69    4  
  3 Hess, Kelsey F            20 BC-VA                6:06.36    6:15.30    3  
 -- Feeser, Kate R            18 W&L (M)-VA                NT   X5:42.65  
 -- Duncan, Grace V           18 W&L (M)-VA                NT   X6:08.77  
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawson, Brody R           19 W&L (M)-VA                NT    5:01.92    9  
  2 Fox, Alex W               18 W&L (M)-VA                NT    5:03.09    4  
  3 Cram, Alex I              20 W&L (M)-VA                NT    5:05.92    3  
  4 Shuman, Eric M            20 W&L (M)-VA                NT    5:08.31    2  
  5 Flint, Chase P            20 W&L (M)-VA                NT    5:09.95    1  
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeiler, Jeni N            21 BC-VA                1:12.81    1:16.70    9  
  2 Lutz, Jennifer A          20 BC-VA                1:14.15    1:17.49    4  
  3 Townsend, Emily           18 BC-VA                1:17.13    1:19.05    3  
 -- Swabb, Emma M             18 W&L (M)-VA                NT   X1:13.11  
 -- Gabe, Mary L              20 W&L (M)-VA                NT   X1:16.52  
 -- Ross, Brittany M          21 W&L (M)-VA                NT   X1:17.99  
 -- Thomas, Jessica           19 BC-VA                1:20.77   X1:23.36  
 -- Pugh, Ashleigh A          19 BC-VA                     NT   X1:27.07  
 -- Lockner, Allysha M        21 BC-VA                1:31.09   X1:35.30  
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesser, Matthew T         21 W&L (M)-VA                NT    1:04.86    9  
  2 Marciano, Giovanni A      20 W&L (M)-VA                NT    1:06.17    4  
  3 Lawson, Brody R           19 W&L (M)-VA                NT    1:06.39    3  
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bridgewater College Women-VA  'A'                 3:46.90    3:51.82   11  
     1) Myers, Shannon N 20             2) Townsend, Emily 18             
     3) Crowther, Carrie E 20           4) Gallagher, Annalee M 19        
  2 Bridgewater College Women-VA  'B'                      NT    4:08.74    4  
     1) Dillon, Danielle V 21           2) Stewart, Allie 18              
     3) Smith, Macey 19                 4) Hess, Kelsey F 20              
  3 Bridgewater College Women-VA  'C'                      NT    4:44.66    2  
     1) Caron, Michelle E 20            2) Waller, Elizabeth A 21         
     3) Lockner, Allysha M 21           4) Hawkins, Josie 18              
 -- Washington & Lee University (M-VA  'A'                 NT   X3:47.37  
     1) Schaffer, Sarah E 19            2) Brassfield, Izzy R 21          
     3) Rolfe, Delaney O 21             4) Hardy, Meredith E 20           
 -- Washington & Lee University (M-VA  'B'                 NT   X3:57.78  
     1) Feeser, Kate R 18               2) Foster, Stephanie L 18         
     3) Platt, Lizz K 19                4) Adams-Heard, Rachel J 19       
 -- Washington & Lee University (M-VA  'C'                 NT   X4:07.66  
     1) Gay, Sydney R 19                2) Gilbert, Lindsey A 18          
     3) Moore, Colleen E 20             4) Ross, Kelly M 21               
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Washington & Lee University (M      115   2. Bridgewater College Women            84